Röntgen zubov v tehotenstve

0
11066

Rôzne ochorenia, ako aj bolesť zubov sa môžu objaviť kedykoľvek a narušia tým radostné očakávanie príchodu bábätka. To, že zuby môžu byť ošetrené aj počas tehotenstva, sa už ako-tak do povedomia žien dostalo. Avšak v prípade, že sa zubár rozhodne pre röntgen zubov, sa mnohé mamičky zľaknú. Naozaj treba mať strach? Je vhodné radšej sa zubárom počas tehotenstva vyhýbať?

Nič netreba odkladať

Ako sa hovorí, problémy treba riešiť, nie ich odkladať. Platí to aj v prípade, že nás počas tehotenstva začnú bolieť zuby. Treba navštíviť zubnú ambulanciu a poradiť sa so zubárom. Ak ide o malý zubný kaz, jeho ošetrenie sa zvykne odložiť na čas po pôrode, avšak v prípade väčšieho je potrebné zasiahnuť prakticky okamžite.

V čom pomáha röntgen zubov

Zubný röntgen je dnes dobre známou a bežne dostupnou vyšetrovacou metódou. Osvedčil sa na zobrazenie detailov zubov – pomocou tejto diagnostickej metódy máme totiž možnosť vidieť miesta, ktoré nie sú inak viditeľné. Napríklad nám môže pomôcť odhaliť zubný kaz v medzizubnom priestore (tzv. skrytý kaz). Štatistiky pritom dokazujú, že 8 z 10 kazov vzniká práve na tomto mieste. Röntgen nám taktiež pomáha v odhalení kazu pod netesniacou výplňou. Taktiež stav, uloženie a priebeh prerezávania zubov múdrosti nemáme možnosť kontrolovať iným spôsobom. Okrem toho röntgen slúži na diagnostiku kĺbových ochorení či posúdenie prítomnosti zápalu okolo koreňových nálezov, zlomenín, cýst a mnoho ďalších indikácií.

Röntgen v tehotenstve

Strach budúcich mamičiek z röntgenovania je pochopiteľný, ale netreba mať z neho prehnané obavy. Zhotovenie jednej zubnej snímky totiž predstavuje minimálnu dávku žiarenia a ak sa použijú predpísané ochranné pomôcky (olovená zástera na tele pacienta počas snímkovania), nehrozí plodu žiadne riziko. Stomatologické snímky majú oproti iným odborom minimálnu radiačnú záťaž. V každom prípade však platí, že lekári sa mu snažia u tehotných pacientiek predovšetkým v prvom trimestri vyhnúť a počas tehotenstva vykonávajú len tie najnevyhnutnejšie zubné ošetrenia.

K úkonom, ktoré sa neodporúčajú počas tehotenstva, patrí napríklad chirurgické odstránenie osmičiek medzi druhým a tretím a tiež medzi siedmym a ôsmym mesiacom tehotenstva.

Z čoho určite netreba mať strach, je lokálna anestézia. Ako hovorí MUDr. Alexander Schill: „Niektoré mamičky majú pocit, že sa do nich anestéziou dostáva zlá chémia, no určite je to menšie zlo, ako by mala pacientka v kresle znášať bolesti, vyplavovali by sa stresové hormóny, čo by bolo pre to bábätko v brušku určite horšie.“

Prevencia sa oplatí

Ako pri všetkom, aj pri zuboch platí, že prevencia je základ. Pravidelným podstupovaním kontrolných prehliadok, absolvovaním dentálnej hygieny a poctivým staraním sa o svoje zuby pred tehotenstvom aj počas neho môžete predísť zbytočným komplikáciám. Obzvlášť si treba dávať pozor na umývanie zubov v období tehotenských nevoľností. Bezprostredne po nevoľnosti si treba ústa vypláchnuť vodou a až zhruba po 15 minútach je vhodné si zuby vyčistiť.

Ak ste tehotná a ste v situácii, že vás bolí zub, neodkladajte návštevu zubára. Ten zhodnotí stav a určí spôsob ošetrenia, ktorý neohrozí nijako vás ani dieťa. Pamätajte, že aj v tehotenstve a v období dojčenia existuje na každý zdravotný problém racionálne riešenie.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here