Parodontitída a zápal ďasien, ktorý len tak nezmizne

0
7634
dovod-na-usmev-parodontitida-zapal-dasien-zena-zrkadlo-zuby

Krvácanie ďasien, zápach z úst, citlivé zuby. S parodontitídou sa môžeme stretnúť už v detskom veku, ale potrápiť vie v priebehu celého života. Ako vzniká také ochorenie, kde je príčina jeho vzniku a ako s ním bojovať sa dozviete v tomto článku.

Zápal ďasien

Ústna dutina je prirodzene osídlená veľkým množstvom baktérií. Nesprávne čistenie zubov (vrátane medzizubných priestorov) zanecháva na zuboch tenkú vrstvu – zubný povlak, v ktorej sa baktérie udržujú a množia. Neodstránený povlak sa postupne usadzuje a spôsobuje zápal (gingivitídu). Niekedy sa v povlaku usadzujú minerály a povlak sa mení na zubný kameň. Ďasno v dôsledku zápalu ustupuje, čo je prirodzená imunitná reakcia tela v boji proti patogénom.

Boj s týmito patogénmi sa prejavuje opuchom, sčervenaním, bolesťou a zvýšenou teplotou v mieste opuchu. Ďasná sú citlivé a pri čistení zubov krvácajú. Za normálnych podmienok je naše telo väčšinou schopné sa so začínajúcim zápalom a škodlivými alebo premnoženými baktériami vyrovnať, avšak ak je ústna hygiena vykonávaná nedostatočne, počet množiacich sa baktérií rapídne stúpa. Tvorí sa zubný kameň a dochádza k ústupu ďasien.

Paradentóza vs. parodontitída

Pojem paradentóza sa často zamieňa s pojmom parodontitída. To, čo trápi väčšinu ľudí, je práve parodontitída, ktorá sa prejavuje nasledovne.

Postupným ústupom ďasien sa odhaľujú zubné krčky a medzi zubom a ďasnom dochádza k vytvoreniu priestoru, ktorý poskytuje ďalšie priaznivé prostredie pre bujný život bakteriálnej mikroflóry. Krvácavé ďasná bývajú veľmi často podceňované. Preto sa na prvý pohľad banálny problém môže zmeniť na chronický zápal – parodontitídu.

Parodontitída je postihnutie nielen ďasna, ale i celého tkaniva okolo zuba (parodontu), ktoré má fixačnú a vyživovaciu funkciu. Prvotná fáza môže prebiehať bez zjavných príznakov. Postupný vývoj ochorenia vedie k citlivým zubom, krvácavým ďasnám a nepríjemnému zápachu z úst. Poškodzovaním parodontu sa odhaľujú zubné korene a môže dôjsť až k strate zuba jeho vykývaním z ďasna.

A čo je vlastne paradentóza?

Paradentóza je nezápalové degeneratívne ochorenie závesného aparátu zubov. Prejavuje sa ústupom ďasien a kostí a nie je spôsobená bakteriálnou infekciou. Toto ochorenie je na rozdiel od parodontitídy veľmi zriedkavé.

Lekárske ošetrenie

Na krvácavé ďasná a citlivé zuby by sme mali upozorniť nášho zubného lekára. Ten pomocou špeciálnej sondy skontroluje stav ďasien a určí stupeň poškodenia, prípadne vyhotoví röntgen, na ktorom je úbytok tkaniva viditeľný. Liečba je odlišná od stupňa poškodenia a trvá aj niekoľko mesiacov. V počiatočných fázach sa odstráni zubný kameň a odporúča sa úprava zubnej hygieny. Mnohí siahajú po pastách proti parodontitíde, no pre upresnenie upozorňujeme, že tieto pasty skôr iba upokojujú krvácavé ďasná a priamo neliečia príčinu ochorenia.

V prípade, že ochorenie už postúpilo do závažnejšieho štádia, je nutné podstúpiť chirurgické ošetrenie v podobe vyčistenia časti zuba, ktorá sa nachádza pod ďasnom. Ak sa ochorenie rozšírilo až na kostné tkanivo, vykonáva sa cielená regenerácia tkaniva. Niekedy je nutné odstránenie celého zuba a jeho následná náhrada.

Prevencia

Najväčší podiel na prevencii zápalu ďasien a parodontitídy má výber vhodnej zubnej kefky a správna technika ústnej hygieny, ako v rozhovore potvrdzuje MDDr. Hana Velebilová. Kefky by mali mať mäkké a rovnako dlhé štetinky. Pri správnej starostlivosti o zuby sa nevyhneme ani medzizubným kefkám, pretože väčšina problémov vzniká práve v medzizubných priestoroch. Na vzniku ochorenia sa podieľa aj fajčenie, hormonálna nerovnováha, množstvo konzumovaného cukru alebo užívanie antibiotík.

Ďalšie dôsledky chronického zápalu alebo nie je to len o zuboch

Štúdie v poslednej dobe ukazujú, že chronické a neliečené zápaly ďasien môžu mať negatívny vplyv na celý organizmus. Baktérie zo zapálených ďasien sa totiž môžu dostať do krvného obehu a naše telo tak už nebojuje s infekciou iba lokálne. Pacienti so zápalom v ústnej dutine sú náchylnejší na kardiovaskulárne ochorenia, vrátane zvýšeného rizika infarktu a cievnej mozgovej príhody.

Napriek tomu, že je parodontitída len jednou z mnohých možných príčin týchto ochorení, sa so svojím zdravím, ktoré máme iba jedno, neradno zahrávať. Nepodceňujte preto počiatočné príznaky zapálených ďasien, o pretrvávajúcich problémoch informujte svojho lekára a hlavne – dbajte na dôkladnú ústnu hygienu.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here