Keď zubný kaz lezie na nervy, treba ošetriť koreňové kanáliky

0
4749
dovod-na-usmev-zubny-kaz-bolest-zuba-zena-u-zubara-s-rukou-na-tvari

Ošetrenie zubných kanálikov alebo endodontické ošetrenie je jedným z najčastejších zákrokov v zubnom lekárstve. Prečítajte si, aký má význam v boji so zubným kazom a ako prebieha kvalitné ošetrenie kanálikov.

Vývoj zubného kazu

Zub ako taký sa skladá z troch častí. V strede celého zuba sa nachádza zubná dreň –  mäkké tkanivo obsahujúce cievy a nervy. Tie ďalej prechádzajú koreňovými kanálikmi do okolitého tkaniva zuba. Dreň je obklopená tvrdou zubovinou, ktorá tvorí hlavnú zložku celého zuba. Zubovinu na povrchu korunky chráni mineralizovaná sklovina.

V podmienkach vhodných pre rast baktérií dochádza k narúšaniu zubnej skloviny a prípadnému vzniku zubného kazu. Neliečený zubný kaz ďalej prerastá zubovinou a postupne sa dostáva až k zubnej dreni, kde vylučované bakteriálne toxíny dráždia a poškodzujú zubnú dreň. V tomto momente tiež dochádza k migrácii baktérií koreňovými kanálikmi do okolitých mäkkých tkanív zuba (periodoncia), kde ďalej poškodzujú tkanivo a krvným riečiskom sa môžu dostať do celého organizmu.

Vo chvíli, kedy sa zubný kaz dostal až do zubnej drene, je nutné tieto koreňové kanáliky vyčistiť a odstrániť z nich odumreté tkanivo so škodlivými baktériami. Týmto spôsobom je možné zub zachrániť a predísť tak jeho strate.

Priebeh ošetrenia

Pred ošetrením zubných kanálikov sa podá lokálna anestézia, prípadne analgosedácia. Zubný lekár najprv odstráni zubný kaz. Potom odstráni zubnú dreň a vyčistí zubné kanáliky špeciálnymi nástrojmi. Následne vypláchne všetok priestor zubných kanálikov dezinfekčnou tekutinou, ktorá zabije prítomné baktérie. Táto tekutina sa odsaje, zubné kanáliky sa vysušia a uzavrú kvalitne tesniacou výplňou.

Celý zákrok musí byť veľmi precízny, aby nedošlo k opätovnému osídleniu zubného kanálika a okolitých tkanív baktériami. Na presnejšie ošetrenie zubných kanálikov slúži operačný mikroskop. Modernou metódou pre kontrolu presnosti počas zákroku je meranie vzdialenosti konca endodontického nástroja od hrotu koreňa pomocou tzv. apexlokátora (apex je hrot koreňa). Ten poskytuje prenos informácií zachytených meraním impedancie (elektrického odporu tkanív) na obrazovku prístroja. S jej pomocou lekár zhodnotí, či je zákrok vykonávaný správne.

Iné alternatívy

Endodonticky ošetrený zub už nie je ďalej vyživovaný. To môže mať vplyv na kvalitu i farbu zuba a zub sa môže ľahšie odlomiť. Miesto klasickej zubnej výplne preto zubní lekári odporúčajú zvoliť keramickú onlay – náhradu stratenej časti zuba, ktorá sa nacementuje na zvyšné zubné tkanivá, čím sa pevnosť zuba zvýši.

Príčinou odumretej drene nemusí byť len zubný kaz, ale aj úraz alebo silná parodontitída. Prevenciou je udržiavanie zdravého stavu zubov, a to správnou dentálnou hygienou a pravidelnými prehliadkami u zubného lekára.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here