Typy úsmevov: Falošný alebo úprimný?

0
1593

Vaše oči dokážu podvedome rozpoznať, či sa na vás dotyčná osoba usmieva úprimne, alebo úsmev iba predstiera. Nie je to nič prekvapujúce, veď úsmev je základom ľudskej komunikácie a dá sa z neho veľa vyrozumieť. Ak si však nie ste istí, či dokážete dva typy úsmevov rozlíšiť, poradíme vám, na ktoré znaky sa zamerať, a ako typy úsmevov rozoznať.

Ako prvý rozlíšil radostný úsmev od hraného francúzsky neurológ Guillaume Duchenne, a to už v 19. storočí. Všimol si, že pri úprimnom úsmeve spojenom s pozitívnymi emóciami zapájame iné skupiny svalov, ako keď úsmev predstierame iba zo zdvorilosti či nutnosti. Ako sa tieto úsmevy líšia?

Pravý úsmev je v očiach

Oči svojím spôsobom toho prezradia oveľa viac ako pery samotné. Ľudia sa často usmievajú, aj keď sa na to zrovna necítia. Väčšina takýchto ľudí do svojho úsmevu nezapojí svaly okolo očí, ktoré mierne pozdvihnú tvár a zároveň privrú oči, vďaka čomu dôjde k vytvoreniu pekných vrások z vonkajšej strany očí.

Zapojenie úst a tváre

Pri úsmeve celkovo zapájame minimálne štvrtinu našich tvárových svalov. Veľké lícne svaly sa starajú o pozdvihnuté kútiky – a práve tie zapájame pri oboch typoch úsmevov. Preto iba z pier nedokážeme vyrozumieť, o ktorý úsmev ide. Falošný, kŕčovitý úsmev má tiež prívlastok „botoxový“. Názov vnikol na prelome storočí, keď začala byť populárna aplikácia botulotoxínu na vyhladenie očných vrások. Väčšie množstvo tejto látky totiž vyvoláva paralýzu svalov v očnom okolí a znemožňuje prirodzený vzhľad úsmevu.

Niektorí ľudia majú tendenciu odhaľovať pri hranom úsmeve svoje spodné zuby. Tie však správne majú ostať skryté. Preto na nás odhalené spodné zuby môžu pôsobiť neprirodzene. Tento bod však nie je stopercentný – niektorí ľudia môžu mať široké ústa a spodné zuby ukazujú aj pri prirodzenom úsmeve, iní sú, naopak, naučení ovládať ústa tak, aby úsmev pôsobil prirodzene.

Úsmevom k lepšej nálade

Či už si chcete natrénovať lepší úsmev, alebo sa naučiť čítať z tváre iných ľudí, vedzte, že úsmev je zdravý, a to aj ten predstieraný! Je dokázané, že úsmev dokáže zlepšiť náladu, aj keď sa usmievate iba naoko. A pamätajte, že pre krásny úsmev je dôležitá nielen pozícia pier alebo prirodzene vytvárané vrásky okolo očí, ale aj krásne zuby.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here