Prvý zúbok vonku – navštívila aj vaše dieťa zúbková víla?

0
3829

Možno si tiež dobre pamätáte na radosť, ktorú ste prežívali, keď ste si ráno pod vankúšom namiesto vypadnutého zuba našli nejakú odmenu. Pre niekoho to mohol byť aj dôvod na to, aby sa zuba, ktorý visel už len na vlásku, definitívne zbavil. Prečítajte si, ako vznikol príbeh o zúbkovej víle a v čom môže deťom pomôcť.

Mýty a povery o zuboch

V stredovekej Európe sa o zuboch šírili rôzne povery. Ľudia verili, že ak sa ich zmocní čarodejnica, preberie nad ich majiteľom kontrolu. Preto sa zuby často zakopávali alebo hádzali do ohňa. Deti v Anglicku svoje zuby spaľovali, aby sa tak vyhli ťažkostiam v posmrtnom živote. Ak by ich totiž nespálili, po smrti by strávili celú večnosť ich hľadaním.

V Španielsku a v niektorých krajinách Južnej Ameriky deťom zuby výmenou za malý darček odnášala (a dodnes odnáša) myš Ratoncito Pérez. Vikingovia v Škandinávii svojim deťom za vypadnuté zuby platili. Potom svoje zuby radi nosili na krku, pretože verili, že im prinesú šťastie v boji. No a práve tradícia odmeniť svoje dieťa za ich zúbky sa rozšírila po celej Európe.

Zrodenie zúbkovej víly

Zúbková víla je rozprávková bytosť, ktorá si v noci berie detské zúbky výmenou za peniaze alebo malé darčeky. Tento príbeh sa dodnes traduje v mnohých krajinách po celom svete. Postava zúbkovej víly sa prvýkrát objavila až počiatkom 20. storočia v Amerike. Reálnu podobu jej v roku 1927 dala Esther Watkins Arnoldová, ktorá napísala krátke predstavenie na podklade tohto ústne tradovaného príbehu.

V 50. rokoch sa postava zúbkovej víly využívala na zdôraznenie starostlivosti o ústnu hygienu. Víla sa v Amerike začala používať aj na marketingové účely pri predaji zubných kefiek, objavovala sa na logách zubných kliník alebo sa jej podobizeň predávala vo forme hračiek a bábik. Značný vplyv americkej kultúry ju dostal do celého sveta.

Prečo deťom rozprávať o zúbkovej víle

Deti majú rady rozprávky a tiež sú rady odmeňované. Aj keď by odmena nemala byť hlavným dôvodom vzorného správania alebo dobre vykonanej práce, niekedy si krátkym príbehom o zúbkovej víle môžeme pomôcť. Deťom môžeme napríklad povedať, že zúbková víla chodí iba k tým, ktoré si starostlivo čistia zúbky. Deti tak budú motivované a budú sa tešiť, že zavíta aj k nim, keď sa im zúbky začnú postupne kývať.

Čo na to odborníci?

Bujná fantázia môže ovplyvniť to, akým spôsobom si deti kódujú spomienky. Viera v zúbkovú vílu môže podľa amerických vedcov deťom na túto udalosť vytvoriť falošné spomienky s nadprirodzenými javmi. Avšak deťom sa táto tradícia páči. Až 75 % detí, ktoré zistili, že zúbková víla je iba výmysel, má k nej dodnes kladný vzťah a chceli by o nej rozprávať aj svojim deťom. Veriť v zúbkovú vílu môže mať navyše pre dieťa aj upokojujúci efekt pri strachu zo straty zubu či bolesti. Je však iba na vás, či budete v tejto milej tradícii pokračovať.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here