Múzeá plné zubov – fascinujúce alebo desivé?

0
273

Múzeum plné zubov a vŕtačiek pripomína skôr scény z kultového hororu ako priestory určené na vzdelávanie. Aj napriek tomu sú takéto múzeá obľúbeným miestom mnohých návštevníkov po celom svete. Nejedno múzeum totiž ľudí láka bohatou ponukou podujatí, prednášok a interaktívnych výstav.

Veľká Británia

The British Dental Museum (Britské dentálne múzeum)

Britské dentálne múzeum nájdete v Londýne. Nachádza sa v ňom viac ako 25 000 rôznych predmetov, pričom najstaršie sú zo 17. storočia. Ide o jednu z najväčších zbierok zubného dedičstva vo Veľkej Británii.

Určite vás zaujme história zubnej starostlivosti alebo dentálnych nástrojov. Môžete sa tu tiež pozrieť na to, ako sa starostlivosť o zuby prejavila v umení. Súčasťou zbierok sú obrazy, maľby a sochy zachytávajúce činnosť zubných lekárov a príznaky dentálnych ochorení.

Múzeum počas roka organizuje niekoľko podujatí a dočasných exhibícií, ktoré súvisia so zubným lekárstvom. Usporadúvajú sa tu napríklad ukážky toho, čo a ako sa učili žiaci o svojich zuboch a starostlivosti o ne pred 100 rokmi.

Zdroj foto: atlasobscura.com

Amerika

Dr. and Mrs. Edwin Weaver III Historical Dental Museum (Historické dentálne múzeum Dr. a pani Edwin Weaverovej III)

Vo Filadelfii v americkom štáte Pensylvánia si tamojšia stomatologická univerzita v roku 1938 založila vlastné dentálne múzeum. Jeho súčasťou je i stomatologická ambulancia z 19. storočia, ktorá je zrekonštruovaná podľa doložených dobových informácií. Zdobí ju vtedajší nábytok, fotografie a aj nástroje, ktoré sa v tej dobe používali.

Jednu z kolekcií tvorí súbor zubov zhotovených z vosku samotnými študentmi. Do roku 1970 bolo totiž vyrezávanie zubov z vosku povinnou súčasťou ich záverečnej skúšky. Išlo o dôkaz detailnej znalosti anatómie zubov. Múzeum taktiež obsahuje rôzne pomôcky, ktoré slúžili študentom pri výučbe v priebehu rokov.

Toto múzeum ale v Amerike nie je jediné, ktoré sa zaoberá tematikou zubov. Ďalšie je napríklad Harrisovo dentálne múzeum, ktoré sa nachádza v Ohiu, či Macaulayovo múzeum dentálnej histórie, ktoré sídli v Južnej Karolíne.

Zdroj foto: atlasobscura.com

India

Dr. Chandarana Dental Museum (Dentálne múzeum doktora Chandarana)

V meste Vádódara v Indii bolo založené doktorom Yogeshem Chandaranom a jeho synom doktorom Pranavom Chandaranom prvé dentálne múzeum. Zmyslom založenia a existencie tohto múzea je dostať do všeobecného povedomia dôležitosť starostlivosti o ústnu dutinu.

V múzeu nájdete napríklad unikátnu ukážku vývoja zubných kefiek. Zbierka obsahuje kefky manuálne i elektrické, z rozličných materiálov vrátane slonoviny a kostí. Tiež sa tu nachádza zbierka vzácnej literatúry o zubnom lekárstve. Dovedna je v múzeu cez tisíc artefaktov.

Zdroj foto: connectgujarat.com

Francúzsko

Musée d’Art Dentaire Pierre Fauchard (Dentálne múzeum Pierre Fauchard)

Ak chcete návštevu romantického Paríža poňať trošku netradičnejšie, každú stredu popoludní si môžete dohodnúť schôdzku v múzeu dentálnej histórie, ktoré pre vás v tomto čase otvára svoje komnaty. Súčasťou múzea je aj knihovňa s 500 knihami súvisiacimi so zubným lekárstvom.

Rakúsko

Zahnmuseum Linz (Zubné múzeum v Linzi)

V susednom Rakúsku, v meste Linz, môžete navštíviť múzeum zubov, ktoré poskytuje svojim návštevníkom pôsobivé, moderné prostredie. Vitríny sú špeciálne navrhnuté tak, aby pripomínali tvar stoličiek.

Vystavené objekty sú prezentované prehľadne podľa danej tematiky a zabezpečujú tak organizovaný chod prehliadky. Na jednom mieste môžete vidieť napríklad vývoj vybavenia a celkového vzhľadu zubných ordinácií v priebehu posledných 120 rokov.

Česká republika

Stomatologické múzeum profesora Jána Jesenského

Aj Česká republika má svoje stomatologické múzeum. To vzniklo na popud profesora Jána Jesenského, zakladateľa Pražskej stomatologickej kliniky. Múzeu prispel vlastnými zbierkami unikátnych lebiek a chrupov.

O múzeum sa stará 1. lekárska fakulta v Prahe a slúži predovšetkým na študijné účely. Môže do neho zavítať akýkoľvek návštevník, a to v deň otvorených dverí (spravidla v januári), keď je sprístupnené verejnosti. Neváhajte a navštívte múzeum, keď bude najbližšia príležitosť.

Titulný obrázok: Zahnmuseum Linz, zdroj: www.zahnmuseum-linz.at/das-museum/

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here