Ako vybieliť zuby

0
330
dovod-na-usmev-ako-vybielit-zuby-stastna-zena-na-plazi

Žiarivý úsmev je pre väčšinu ľudí odrazom fyzického i psychického zdravia, reprezentuje našu osobnosť a podieľa sa na vytváraní prvého dojmu. Z týchto dôvodov často vyhľadávame rôzne prostriedky, ktoré by nášmu úsmevu dali nový rozmer. Môže ísť o vybielenie sfarbených zubov prírodnou cestou, pomocou gélov, pást alebo prostredníctvom profesionálneho zákroku v ordinácii. Kedy a prečo sa zveriť do rúk odborníkov a je vôbec potrebné zuby bieliť?

Prirodzená farba zubov

Na sfarbenie zuba má vplyv predovšetkým jeho samotné zloženie, vek a niektoré vonkajšie faktory. Sklovina, ktorá sa vyskytuje na povrchu zuba, má belavú farbu a je čiastočne priehľadná. Presvitá ňou žltá až žltohnedá zubovina tvoriaca väčšinu hmoty zuba. Prirodzená farba zuba je preto žltkastá a v závislosti na veku a genetickej predispozícii sa jej presný odtieň môže líšiť.

Zubovinu nám ale postupne môžu zafarbiť niektoré vonkajšie faktory a náš úsmev sa tak stane menej atraktívnym. Najčastejšími činiteľmi zapríčiňujúcimi pigmentáciu skloviny sú fajčenie, pitie kávy, čaju alebo červeného vína. Na nežiaducej pigmentácii sa podieľajú tiež baktérie vyskytujúce sa v ústnej dutine.

Z pohodlia domova

Najlepšou prevenciou vzniku zafarbenej skloviny je dodržiavanie správnej ústnej hygieny, dostatočný prísun zeleniny a ovocia, ako aj obmedzenie konzumácie vyššie spomínaných nápojov.

Ak už máte problémy so škvrnami a zafarbením zubov, do istej miery sa môžete sami pokúsiť problém odstrániť. Na trhu narazíte na pestrú ponuku rôznych bieliacich prípravkov vo forme gélov, púdrov a pást, obsahujúcich aktívne zložky odstraňujúce pigmentáciu. Dbajte ale na to, aby bol prípravok šetrný k zubnej sklovine a ďasnám. Najlepšie urobíte, ak sa poradíte so svojím zubným lekárom alebo dentálnou hygieničkou.

V prípade, že neradi utrácate, môžete skúsiť zaexperimentovať a pokúsiť sa zuby vybieliť prirodzenou cestou, napríklad použitím sódy bikarbóny. Buďte však opatrný, jej aplikácia nie je k zubom príliš šetrná a mohla by narušiť ich kvalitu. Neodporúčame ani všeobecne známe bielenie pomocou citrónovej šťavy, naleptáva totiž sklovinu a môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vyhľadať odborníka

Profesionálne ošetrenie je vhodné najmä v prípadoch, kedy už pre vás pigmentované zuby predstavujú veľký estetický problém, ktorý vás obmedzuje v prirodzených prejavoch radosti, alebo sa ho nedarí odstrániť pomocou bežne dostupných prípravkov.

Spoľahlivou metódou používanou odborníkmi je bielenie prostredníctvom kvalitnej technológie v kombinácii s domácim a ordinačným bielením, pod dohľadom dentálnej hygieničky alebo lekára. V takom prípade sa urobia odtlačky a následne v laboratóriu nosiče pre domáce použitie. Tie sa naplnia bieliacim gélom a nasadia na zuby na niekoľko desiatok minút alebo hodín (to už závisí od konkrétneho výrobku). Po niekoľkých týždňoch klient navštívi ordináciu, odborník bielenie skontroluje a dokončí pomocou bieliaceho gélu s vyššou koncentráciou v kombinácii s modrým svetlom, ktoré podporuje bieliaci efekt. Celý zákrok prebieha v ordinácii a trvá približne 60 minút.

Výhodou profesionálneho bielenia je, že dokáže odstrániť nežiaduce zafarbenie rovnomerne, bezpečne a rýchlo (v závislosti od metódy buď „na počkanie”, alebo do niekoľkých dní). Síce si za bielenie profesionálnymi metódami priplatíme, ale výsledok je v porovnaní s bežnými prípravkami dostupnými na trhu lepší a dlhodobejší. Podmienkou odborného zákroku je zdravý stav zubov, ďasien a dôsledná dentálna hygiena.

Ak si nie ste istý, akú metódu zvoliť a či je nutné zuby bieliť, alebo ste už bez úspechu skúsili veľa možností, je lepšie vyhľadať pomoc odborníka, ktorý s vami rád prekonzultuje možné riešenia. Takzvané „babské rady” majú len obmedzený účinok a nešetrným zaobchádzaním si zuby môžete ľahko poškodiť.

DISKUSIA

Please enter your comment!
Please enter your name here